Atopik Krem

atopik krem dermatit merbys nursery bebek bakım

Merby’s Nursery® Atopik Krem

Egzama ve benzeri cilt lezyonları her yaş grubunda görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Bebeklik çağında en yaygın görülen türü atopik dermatit, yani alerjik egzamadır. Atopik dermatite karşı Merby’s Nursery Atopik Krem annelerin bir numaralı yardımcısıdır.

Bebeklerde egzama neden olur?

 • Sıklıkla gıda alerjisi ile tetiklenen atopik dermatit;  yaygınlıkla yumurta ve buğday gibi bazı besinlerle ortaya  çıkar.
 • Aluminyum, Nikel, bakır gibi metal alaşımlarından üretilen emitasyon olarak da bilinen materyaller ucuz çıt çıt ve kopçalar bebeklerde egzamaya yol açar.
 • Alerjiye yatkın bebekler için evcil hayvanlar ve ev tozları egzamayı şiddetlendirir.
 • Aileden gelen genetik faktörler de bebekte egzama görülmesine neden olabilir.
 • Egzama, stres ve duygusal olaylarla da tetiklenebilir.
 • Yenidoğan bebeklerde de egzama görülebilir.
 • Genellikle 4-5 yaşlarında doğru egzama kendiliğinden geçer.

Bebeklerde egzama nasıl anlaşılır?

Bebek egzaması;

 • İlk belirtisini kaşıntılı, kuru ve pullu deri ile gösterir. Görülen bölgeler ter bezlerinin bulunduğu veya eklemler gibi cildin yeterli havalanmasının sağlanamadığı kısımlardır.
 • Genellikle yanaklardan başlayarak, boyun çevresinde, koltuk altlarında, dirsek ve dizlerin iç kısmında bu belirtiler oluşur. Tüm vücuda yayılması da mümkündür.
 • İlerleyen durumlarda cildin altında şeffaf kabarcıklar oluşabilir.
 • Bebeğin cildindeki kabuklanma, döküntü ve kızarık oluşumlar kaşınma ile kanayabilir.

Bebeğin neye alerjisi olduğu ilgili sağlık merkezlerinde yapılacak alerji testleri ile öğrenilebilir. Doktor tarafından takip edilmesi gereken bu süreçte, annenin emzirme döneminde de, ek gıda kullanımını takip eden dönemde de hem kendisinin hem bebeğin tükettiği gıdalara dikkat etmesi gerekir.

Atopik dermatitin birçok farklı sebebi olabilir. Bazı bebeklerde gıda alerjisi ile tetiklenirken, bazı bebeklerde ise genetik eğilim kaynaklı olabilmektedir. 4-5 yaşlarından itibaren Atopik dermatit oluşumlar ve egzamalar yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlasa da bu süre içerisinde bebeğin yaşam kalitesini ciddi seviyede düşürür. Sürekli nükseden ve nihayet bulmayan kaşıntılar, bu huzursuzlukla gün ve gece boyunca keyifsizlik, uykusuzluk ve buna paralel olarak anne için üzücü ve yorucu bir süreç, kaçınılmaz kalitesiz uyku düzeni. Tüm bu meşakkatli süreci rahatlıkla atlatabilmeniz ve bebeğinizin yaşam kalitesini en üst düzeye taşımanız için Merby’s Nursery Atopik Krem ürününü ortaya çıkardık. Tüm annelerin gönül rahatlığıyla kullanabilmesi için içeriğindeki mucizevi bitki ve çiçeklerin özlerini doğal aktif elementlerle harmanladık. 

Allantoin Molekülleri

Allantoin

Papatya ve Karakafes otundan rafine edilen Allantoin isimli doğal bileşik üstün bir nemlendirici özelliğe sahiptir. Kuru, pullanan, kaşıntılı ciltler için pişik gibi durumlarda, veya radyoterapi gören hastalardaki cilt yanıklarında oldukça etkilidir. Allantoin insan vücudunda da doğal olarak bulunmaktadır.

Yasemin Çiçeği Yağı

(Jasminum officinale)

Yasemin çiçeklerinden elde edilen muthiş kokulu bu yağ vücudun cilt enfeksiyonlarına karşı savaşmasına yardım eder, enfeksiyonu önlemeye ve azaltmaya destek olur. İyileşme süresini kısaltır ve lezyonu azaltarak sonunda ortadan kaldırır. Cildi temizler ve arındırır.

B3 Vitamini

(Niacinamid)

Cildin en alt tabakalarına kadar inerek kollojen yapımını aktive eder. Cildi sakinleştirerek, kaşıntıyı giderir.  Nem tutulması ve kızarıklık sorunlarının önlenmesi için cildinizin üzerinde bariyer oluşturur. Cildin tüm kusurlarıyla savaşan niacinamid içeren Merby’s Nursery Atopik Krem güneşin cilt üzerindeki zararlı etkilerinden de korumaya yardımcı olur. 

Provitamin B5

(Panthenol)

Cilt bariyerini güçlendirir. Nemi cilde hapseder. Cildin elastikiyetini artırarak esnek ve nemli kalmasını sağlar. Kolajen dokuyu uyararak cilt hücrelerini gençleştirmeye ve canlandırmaya yardımcı olur. Hücre yenilenmesini arttırır, yaraların iyileşmesine ciddi oranda destek sağlar. Kaşıntı gidericidir.  Pantenol; Bepanthol gibi bir çok bilinen marka kremde temel içeriktir.

provitamin b5 panthenol

Shea Yağı

(Butyrospermum Parkii Butter)

Shea yemişinden elde edilen bu yağ; A, F, E ve D vitaminleri açısından zengin bir doğal antioksidan kaynağıdır. İyi bir nemlendiricidir. İçeriğinde bulunan E ve A vitaminleri sayesinde yaşlanmanın etkilerini azaltır, kırışıklıkları azaltır. Ciltteki kolajen üretimini artırır. Cildi nemlendirir, pürüzsüzleştirir. Egzama, akne gibi cilt problemlerini önler. Derideki kaşıntıyı giderir. Eklem ağrılarının şiddetini azaltır. Kas yorgunluğuna iyi gelir.

Hindistan Cevizi Yağı

(Cocos Nucifera Oil)

Doğal Bir Nemlendiricidir. E vitamini bakımından güçlü olan Hindistan cevizi yağı, ciltte bulunan yaraların da iyileşme sürecini hızlandırır. Serbest radikallerle savaşmaya ve zarar görmüş cildi beslemeye yardımcı olarak, anti bakteriyel özellik oluşturur.  İçerisinde yüksek oranda yağ asidi bulunmaktadır. Yağ asidi ise iltihabı azaltmaya, cildi canlandırmaya ve kuruluğu gidermede son derece etkilidir. Pişikleri önler ve iyileştirir. Doğal cilt temizleyicidir.

Cadı Fındığı Yaprağı Özü

(Hamamelis Virginiana)

Merby’s Nursery Atopik Krem içeriğinde de bulunan Latince Hamamelis Virginiana yani Cadı Fındığı bitkisi ilaç sektöründe Hametan gibi birçok etkili yara ve yanık tedavi ürününde ana etken madde olarak kullanılmaktadır. İltihaplanmayı önleyen ve vücutta birikebilecek hastalıklara neden olan bileşikler olan serbest radikalleri etkisiz hale getiren antioksidanlar içerir. Cildi nemlendirmekle beraber kızarıklıkların giderilmesini sağlar. İltihap kurutucudur. Cildi güçlendirerek, onarımına destek olur.

Kolloidal Gümüş Suyu

(Collaidal Silver)

Ceviz, mantar, tahıllar, meyan kökü, aloe vera, hamamelis virginiana gibi bir çok bitkide doğal olarak bulunan gümüş; Antik çağlardan günümüzde kadar farklı uygulama alanlarıyla insan hayatında yer almıştır. Anti-mikrobik özellikleri sayesinde iltihap kurutucu ve hücre yenileyici vasıflara sahiptir. Halen dünya genelinde yenidoğan bebeklere, rahim kanalındaki bakterilere karşı enfeksiyonun önlenmesi için göz damlası olarak kullanıldığı gibi özellikle yara ve yanık bakım ünitelerinde gümüş yara örtü filmleri ve Silverdin krem gibi gümüş kremleri kullanılmaktadır.

Merby’s Nursery Atopik Krem %99.99 saf gümüş içeriğine sahip silverBIOTICS HydraSense Kolloidal Gümüş Suyu ile güçlendirilmiştir.