Oyuncak ve Yüzey Temizleyici

Merby's Nursery®

Oyuncak ve Yüzey Temizleyici

Canımızdan daha kıymetli, hayatımınızın neşe kaynağı bebeğimiz için her konuda en sağlıklısını, en kalitelisini, en doğalını isteriz. Yüzüne çok yakışan gülücüklerin ve mutluluğun sürekli olmasını arzularken, bebeğe en yakışmayan durumun yani hastalıkların ondan uzak olmasını isteriz. Ona sunduğumuz ortamın temizlik ve hijyen konusu bu noktada kritiklik kazanır.

Gün boyunca bebeğin en çok tekrar ettiği hareket önceleri elini sonraki zamanlarda tutabilme becerisi geliştikçe kavradığı oyuncakları ve eşyaları ağzına götürmektir. Nesneleri tanıma isteği bu davraşını tetiklerken, ileride diş gelişiminda ayrıca masaj ve kaşıma ihtiyacı da bebeğin ciddi sebep haline gelecektir.

Bebeğimizin şahsi temizliğine ve hijyenine gösterdiğimiz itinayı, temas edebileceği tüm yüzeylere ve nesnelere de göstermemiz zorunlu hale gelir. Cilt bakımında, alt bakımında, kıyafetlerinde kullandığımız temizlik ve kozmetik ürünleri nasıl ki parfümsüz, alkolsüz, parabensiz, SLS  gibi sülfat bileşikleri içermeyen,cildi tahriş etmeyen, boyasız, fosfatsız gibi birçok kalite kriterine göre seçiyorsak, direkt ağzı ile temas etme ihtimali bulunan tüm yüzeyleri ve oyuncakları da aynı hassasiyetlere sahip ürünlerle temizlememiz gerekir.

 

Kullanım Alanları

Oyuncaklar, bebek mobilyaları, bebek oyun alanları, mama sandalyesi, alt değiştirme ünitesi, bebek arabası, puset, oto koltuğu, mutfak tezgâhı, yiyecek hazırlama alanları, lazımlık, bebek küvet ve klozet adaptörü, tüm zemin ve yüzeyler.

Dünya'nın En Doğal Temizlik Ürünü

Merby’s Nursery® Oyuncak ve Yüzey Temizleyici yalnızca 3 bileşenden meydana gelir. Kolloidal Gümüş Suyu, Bor ve Hidrojen Peroksit (Oksijenli Su) ile formule edilen Dünya’nın en doğal içerikli temizlik ürünüdür. Bebeğinizin tüm eşyalarında  özellikle yıkanması mümkün olmayan mekanizmalı, pilli veya tekstil oyuncaklarda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Koku, boya veya herhangi bir kimyasal kalıntı olmadan etkili temizliğin keyfini çıkarırken bebeğiniz rahatça oynasın.

Kolloidal Gümüş Suyu (AgNP)

Ceviz, mantar, tahıllar, meyan kökü, aloe vera, hamamelis virginiana gibi bir çok bitkide doğal olarak bulunan gümüş; Antik çağlardan günümüzde kadar farklı uygulama alanlarıyla insan hayatında yer almıştır. Anti-mikrobik özellikleri sayesinde iltihap kurutucu ve hücre yenileyici vasıflara sahiptir. Halen dünya genelinde yenidoğan bebeklere, rahim kanalındaki bakterilere karşı enfeksiyonun önlenmesi için göz damlası olarak kullanıldığı gibi özellikle yara ve yanık bakım ünitelerinde gümüş yara örtü filmleri ve Silverdin krem gibi gümüş kremleri kullanılmaktadır.

Merby’s Nursery Oyuncak ve Yüzey Temizleyici %99.99 saf gümüş içeriğine sahip silverBIOTICS HydraSense Kolloidal Gümüş Suyu ile güçlendirilmiştir.

Kolloidal Gümüş Nedir?

Tüm elementlerden arındırılmış sadece H2O molekülü barındıran ultra deiyonize su içerikde çözünmüş halde bulunan %99.99 saflıkta gümüş nanometrik ebatlardaki gümüş taneciklerinden oluşan solüsyondur. Demir gibi yüksek oksijen taşıma kapasitesine sahip gümüş tanecikleri uygulandıkları yüzeyde hem kendi karakteri hem de beraberindeki yarıbağlı oksijen molekülleri ile etkili temizlik sağlar. Amerikan Gıda ve Çevre Kurulu (FDA) (13) tarafından günlük kilo başına 5 mikrogram alımının normal olduğu belirtilen gümüş, Fransa Gıda Çevre ve Sağlık Güvenliği Ajansı (ANSES) (14) tarafından 2004 ve 2011 yıllarında ülke genelinde tüketilen 1319 çeşit ham ve işlenmiş farklı gıda analiz edilerek günlük olarak tüketilen mineraller arasında Gümüş elementinin de olduğu kanıtlanmıştır. (15)

Gıda işleme, tekstil, uzay bilimleri, ilaç ve kozmetik gibi temizlik sektöründe de ciddi öneme sahip kolloidal gümüş hakkında detaylı bilgiyi silverBIOTICS web sayfasında görmekteyiz.

Bor Elementi (B)

Dünya üzerindeki kaynakların %73’ü Türkiye’de bulunan Bor ilaç, temizlik, askerî, seramik, elektronik, inşaat, uzay ve havacılık, nükleer uygulamalar, yakıtlar gibi neredeyse her alanda aktif görev üstlenen doğal bir elementtir.

Bordan Gelen Sağlık

İnsan vücudunda düşük miktarlarda ihtiyaç duyulan bor; besinler ve su yoluyla dışardan alınan bir mineraldir. Yapılan onbinlerce klinik çalışma (7) ışığında, sağlık sektöründe de her geçen gün yaygın bir kullanım alanına erişirken, birçok tedavide kullanılarak etkin sonuçlar vermeye başlamıştır. Besinler yoluyla tüketildiğinde halsizlik ve stres oluşumunu minimum seviyeye indirmektedir. Ayrıca, prostat kanserinin önlenmesi tedavisinde, göz iltihaplarının sterilizasyonunda, merhem yapımında ve özellikle beyin kanseri tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır. (12)

Sağlığa Bor Dokunuşu

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamada; yetişkin sağlıklı bireylerin beslenme yolu ile 1-13 mg bora ihtiyaç duyduğu ve tüketmesi gerektiği belirlenmiştir. Doğal kaynaklarda çözünmüş halde bulunan bor minerali, bu kaynaklar üzerinde yetişen elma, armut, erik, hurma gibi meyvelerde, fasulye, nohut, mercimek vb. sebzelerde bol miktarda bulunan bor, pastörize sütlerin içeriğinde de yoğun olarak bulunmaktadır. Bor ürünlerinin doğada benzeri olmayan özellikleri sayesinde yerinin doldurulması neredeyse imkansızdır. 

Vücutta Bor eksikliğinde diş, kemik ve eklem yapılarında Magnezyum, Kalsiyum ve fosfor emilim sağlamadan idrar ile atılmaktadır. Aritirit, zayıf kemik yapısı, karpal tünel sendromu, eklem rahatsızlıkları, hormonal dengesizlikler, libido kaybı, hafıza kaybı, osteoporosis, diş eti çekilmesi gibi rahatsızlıkların temelinde bor eksiliği yatmaktadır. (8) (9) (10) (11)

Temizlikte Bor Kullanımı

Bor veya boraks ev temizliğide sıklıkla kullanılan non-toxic yani tehlike barındırmayan elementlerin başında yer alır. Bor elementinin mikroplara karşı koruma sağlayan hijyenik  karateri bor içerikli temizlik ürünlerini tercih sebebi kılar. Doğada ve gıdalarda bulunan Bor elementi cilt ve sağlık dostudur. Fosfat, SLS, Paraben, Klor gibi yan etkilere sebep olmaz.

Hidrojen Peroksit (H2O2)

Hidrojen Peroksit Nedir?

Eczane raflarında oksijenli su adıyla yer alan Hidrojen Peroksit; ekstra Oksijene sahip su molekülüdür.  Dolayısı ile 2 Hidrojen ve 2 oksijen atomunda meydana gelir. Organik maddelerde ağartıcı etkiye sahiptir. Çoğu zaman eczaneden saçların veya tüylerin rengini açmak için alınır.

Hidrojen Peroksit Doğada Bulunur mu?

Hidrojen peroksit, güneş ışığına maruz kalan okyanus, deniz (1) veya göletlerdeki su içerisinde oluşabilen, bitki, hayvan ve insan hücrelerinde kırmızı (2) ve beyaz (3) kan hücreleri tarafından da mikroplarda mücadele için sentezlenen doğal bir bileşiktir. 

Harvard Üniversitesi‘nde bağışıklık sistemi üzerine yapılan çalışmalarda (3)  saç tellerinde de bulunan Hidrojen Peroksitin, akciğerlerde, bağırsakta ve tiroid bezlerinde salgılandığı tespit edilmiştir.

Diğer yandan yağmur ve kar sularında da Hidrojen Peroksit bulunur. (4)(5) Çünkü atmosferde su molekülleri Ozon tabakasından geçerken buradaki oksijen tanecikleri ile birleşir. Arkasıdaki kimyasal süreç bilinmese de yaşlılarımız tarafından yağmur ve kar yağışlarının çevredeki mikrobu kırdığını dile getirdiğini hepimiz duyarız.

Hidrojen Peroksit Güvenilir midir?

İlk etapta “hidrojen peroksit” ifadesi kulağa zararlı yapay bir kimyasal madde adı gibi gelebilir. Çevreci yani doğa dostu çözümleri tercih eden bilinçli aileler olarak; içeriğinde uzun, karmaşık veya kulağa yapay gelen maddeleri barındıran ürünleri kullanmamayı prensip ediniyoruz. Bu kural bizi çoğu zaman doğru kararlar aldırırken, nadiren yanlış yönlendirebiliyor.

Bazen karmaşık isimler, doğal bir maddenin en basit adlandırma şekli olabiliyor. Örneğin:

  • Asetilsalisilik asit = Aspirin
  • Metil Salisilat = Keklik üzümü yağı
  • Sodyum Hidrojen Karbonat = Bikarbonat (kabartma tozu)
  • Dihidrojen Monoksit = 2 hidrojen atomu & 1 oksijen atomu = yani su!

Bunlara benzer olarak Hidrojen Peroksit yani H2O2, 2 oksijen ve 2 hidrojen atomundan meydana gelen bir bileşiktir. En sade şekilde söylemek gerekirse oksijenli sudur!

Özellikler Klor ve Fosfat içeren temizlik ürünlerine kıyasla, çok hızlı şekilde sonuç vermesi buna ek olarak girdiği kimyasal tepkime sonrasında tekrardan su ve oksijene parçalanıyor olması yani Klorlu ve Fosfatlı bileşikler gibi geride toksik kalıntı bırakmaması, Hidrojen Peroksiti tercih sebebi hale getiren en önemli doğa dostu özellikleridir.

Hidrojen Peroksit düşük stabiliteye sahip olup, Su ve oksijene (H2O + O) ayrışmaya yüksek derecede eğilimlidir. Oksijen molekülleri ile ortaya çıkan oksidasyon etkisi mikroplara karşı kuvvetli temizlik gücü oluşturur. Kollidal Gümüş ile bir araya geldiğinde ortaya çıkan benzersiz etki İstanbul Üniversitesi‘nde yapılan klinik çalışma ile kanıtlanarak dünya çapında yayınlanmıştır. (6)

Bu noktada bilinmesi gerekir ki bir maddenin doğal olması onun zararsız olduğu  anlamına gelmez. Maddenin yarar/zarar dengesini yani toksisite limitini hangi dozda, formda ve miktarda kullanıldığı belirler. Azı karar çoğu zarar sözü de oldukça yerinde bir ifade olacaktır. %35 üzerindeki konsantrasyonlar ciddi seviyede tahriş edici ve aşındırıcıdır. Dikkatle taşınması ve muhafaza edilmesi ve seyreltilerek kullanılması gerekir.

Merby’s Nursery Oyuncak ve Yüzey Temizleyici insan ve hayvan sağlığı için tehlike oluşturmayan fakat etkili temizlik sağlamayı garanti eden doğa ve cilt dostu miktarlarda Hidrojen Peroksit içerir.

Kaynaklar

1. Hydrogen Peroxide Lifetimes in South Florida Coastal and Offshore Waters

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0304420396000722

2. Hydrogen Peroxide Production by Red Blood Cells

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8299988/

3. Hydrogen Peroxide Marshals Immune System

https://hms.harvard.edu/news/hydrogen-peroxide-marshals-immune-system

4. Measurements of Hydrogen Peroxide in Rainwater

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0004698180900487

5. Measurements of Peroxide Concentrations in Precipitation and Dew Water in Toyama, Japan

http://www.seppyo.org:8080/www_seppyo_org/bgr/pdf/27/BGR27P1.pdf

6. Efficacy of Colloidal Silver-Hydrogen Peroxide

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3298597/

7. 1921-2021 Arasında Bor Üzerine Yapılan Klinik Çalışmalar

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=boron

8. Sağlık alanında bor kullanımı

https://www.etimaden.gov.tr/saglik

9. Essentiality of Boron for Healthy Bones and Joints.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1566627/

10. Comparative effects of daily and weekly boron supplementation on plasma steroid hormones and proinflammatory cytokines

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21129941/

11. Boric acid for recurrent vulvovaginal candidiasis: the clinical evidence

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21774671/

12. Boric acid: a potential chemoprotective agent against aflatoxin b1 toxicity in human blood

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2873987/

13. U.S. Food and Drug Administration

https://www.fda.gov

14. The French Agency for Food, Environmental and Occupational Health & Safety 

https://www.anses.fr/en/content/presentation-anses

15. Total Diet Studies (TDSs)

https://www.anses.fr/en/content/total-diet-studies-tdss