Pişik Kremi

atopik krem dermatit merbys nursery bebek bakım

Merby’s Nursery® Pişik Kremi

Literatürde Amonyak Dermatiti olarak  adlandırılıan pişik, özellikle popo, cinsel organların dışı ve kasık çevresindeki cildin amonyak nedeniyle tahriş olması durumudur.  İdrarda üre bulunur ve normal şartlar altında üre cildi tahriş edici değildir. Ancak bebek bezi sıklıkla değiştirilmez ve idrar uzun süre cilde temas ederse idrar ve dışkıyı besin olarak kullanan bazı bakteri ve mantarlar (ör: Candida Albicans) üreyi amonyağa dönüştürür. 

Amonyak cildi tahriş edici etkiye sahiptir. Nemli ve sıcak ortam bu zararlıların çoğalması için ideal ortamı oluşturur. Özellikle yenidoğan bebeklerin cilt oluşumu ve güçlenmesi henüz tamamlanmamış olması pişik karşısında bebeği daha zayıf bırakır. Merby’s Nursery Pişik Kremi annelerin bir numaralı yardımcısıdır. İçeriğindeki doğal bal mumu ve çinko ile cilt ve asidik ortam arasında koruyucu bir bariyer oluştururken, botanik yağlar sayesinde cildin hızla onarılmasına ve yenilenmesine destek olur.

Provitamin B5

(Panthenol)

Cilt bariyerini güçlendirir. Nemi cilde hapseder. Cildin elastikiyetini artırarak esnek ve nemli kalmasını sağlar. Kolajen dokuyu uyararak cilt hücrelerini gençleştirmeye ve canlandırmaya yardımcı olur. Hücre yenilenmesini arttırır, yaraların iyileşmesine ciddi oranda destek sağlar. Kaşıntı gidericidir.  Pantenol; Bepanthol gibi bir çok bilinen marka kremde temel içeriktir.

provitamin b5 panthenol
aloe vera özü

Aloe Vera Özü

(Aloe Barbadensis Extract)

Son yıllarda hayatımızda daha  fazla yer edilnen Aloe Vera bitkisi yara ve yanık bakımlarında başrol üstlenen doğal botanik özlerdendir. Özü çoğunluğu aktif halde 75 farklı bileşeni barındırmaktadır. A, C, E, B12 vitaminleri, folik asit, kolin, liaz, alkali fosfataz, amilaz, bradikinaz, karboxypeptidaz, katalaz, cellulaz, lipaz, ve peroksidaz gibi yanıklara karşı etkili 8 enzim, kalsiyum, gümüş, bakır, selenyum, magnezyum, mangan, potasyum, sodyum, çinko gibi hayati mineralleri, insanın ihtiyaç duyduğu 22 aminoasit çeşidinden 20 adedini, 12 farklı ağrı kesici, antibakteriyel ve antiviral bileşiği doğal olarak üretir. (bkz: klinik çalışma ve lab analizi)

Arı Mumu

(Cera Alba)

Arıların peteklerin inşasında ve kovan izolasyonunda kullandıkları, antiseptik karakterli bitkisel kökenli doğal bir maddedir. Sahip olduğu A vitamini zenginliği yaraların hızla iyileşmesine destek olur. Hasarlı cilt ile dış etmenler arasında bir koruyucu katman görevi görür. Cildi yumuşatır ve sakinleştirir. Nemi cilde hapsederek kurumayı önler. Bu sebeple dudak balmları ve rujlarda kullanılır. Ucuz kozmetiklerde sentetik mum kullanıldığını hatırlatmakta fayda var.

cera alba bee wax arı mumu merbys nursery bebek bakım kremi
çinko oksit

Çinko Oksit

(Zinc Oxide)

İnsan bedenindeki hayati elementlerden olan Çinko minerali, kümes hayvanları, kırmızı et, fasülye, yengeç, ıstakoz ve fındıktan gibi gıdalarda doğal olarak bulunur. Pişik kremleri, BB kremler ve güneş kremlerinde kullanılan temel bileşenlerdendir. Suda ve yağda çözünmeyen çinko-oksit, cilt üzerinde bariyer oluşturur. Bu mineral bariyeri güneş kremlerinde güneş ışınlarının cilde ulaşmasını engellerken, pişik kremi içinde ise, bebeğin tahrişli bölgesini korumaya alarak, ter, idrar ve dışkının meydana getirdiği asidik ve mikrobik ortamdan cildi ayırır. Pişikli bölgenin tahriş edici etmenlerden arındırılması ile cildin onarımı daha hızlı  sürede gerçekleşir. Bu noktada çinko oksitin anti septik özellikleri öne çıkar. 

Lavanta Yağı

(Lavandula Angustifolia Oil)

Formulasyonunda hiçbir esans veya parfüm içermeyen Merby’s Nursery Pişik Kremi hoş kokusunu Lavanta yağından almaktadır. Kuru, hassas ve yağlı tüm cilt tiplerinde kullanılabilen Lavanta yağı, cilt hücrelerine oksijen ve besin taşınmasını cildin daha genç ve ışıltılı görünmesine yardımcı olur. Güçlü antioksidan karakteri ile çevresel faktörlere karşı koruma sağlar. Sağladığı nemlendirme ile cilt gözenekleri sıkılaşır. Pişik kremi içinde tahrişli ciltlerin hızlı şekilde onarılmasını sağlar. Cildi kusurlarından arındırarak daha pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

lavanta yağı
lanolin pişik kremi

Koyun Yünü Yağı

(Lanolin)

Koyun ya da keçi yününden basit tekniklerle elde edilen doğal bir yağdır. Ultra saflaştırılma süreçlerinden geçirilerek hipoalerjenik tıbbi seviye bir ürün haline getirilir. Cilt tahrişleri, yanıklar, pişik, kuruluk ve kaşıntı gibi sorunlarda sonuç almanızı sağlayan etkili bir içerikdir. Emziren annelerde göğüs ucu çatlaklarında bir numaralı bakım ürünüdür. Atopik-Dermatit semptomlarda ciddi azalma sağlar. Lanolin hametan, lansinoh (ki adını lanolinden almakta) gibi önde gelen bakım kremleri içeriklerinde sıklıkla bulunur. 

Jojoba Yağı

(Simmondsia Chinensis Oil)

Ömrü 200 yıla kadar uzayabilen Jojoba çöl iklimine ait bir bitkidir. Gözenekleri tıkamadan cildi nemlendirir. Nefes almaya devam eden cilt ipeksi görüntüye ve dokuya sahip olur.  Cildin yağ ve nem dengesini sağlayarak kolajen üretimini artırır. Bu sayede cildin elastik yapısını korur. Mevcut çatlakların giderilmesini ve yenilerinin oluşmasını önler. Cildi sakinleştirerek tahrişlerin önüne geçer. İltihap kurutucu özelliği ile sivilce oluşumunu engeller. 

argan yağı

Argan Yağı

(Argania Spinosa Kernel Oil)

Fas’a özgü bir ağacın meyvesi olan Argan yemişinden elde edilir. İçeriğinde yüksek oranda A ve E vitamini, CoQ10 enzimi ve melatonin bulunmaktadır. Antioksidan ve antiseptik karaktere sahiptir. Cildi nemlendirdiği gibi hücre yenilenmesini hızlandırır. Enfeksiyonların hızla iyileşmesine destek olur. Özellikle hamilelik dönemlerinde karına sürülerek kullanılması çatlakların oluşumunu engeller. Yaşlanmayı geciktirerek cildi canlı tutar.

Hindistan Cevizi Yağı

(Cocos Nucifera Oil)

Doğal Bir Nemlendiricidir. E vitamini bakımından güçlü olan Hindistan cevizi yağı, ciltte bulunan yaraların da iyileşme sürecini hızlandırır. Serbest radikallerle savaşmaya ve zarar görmüş cildi beslemeye yardımcı olarak, anti bakteriyel özellik oluşturur.  İçerisinde yüksek oranda yağ asidi bulunmaktadır. Yağ asidi ise iltihabı azaltmaya, cildi canlandırmaya ve kuruluğu gidermede son derece etkilidir. Pişikleri önler ve iyileştirir. Doğal cilt temizleyicidir.

Cadı Fındığı Yaprağı Özü

(Hamamelis Virginiana)

Merby’s Nursery Pişik Kremi içeriğinde de bulunan Latince Hamamelis Virginiana yani Cadı Fındığı bitkisi ilaç sektöründe Hametan gibi birçok etkili yara ve yanık tedavi ürününde ana etken madde olarak kullanılmaktadır. İltihaplanmayı önleyen ve vücutta birikebilecek hastalıklara neden olan bileşikler olan serbest radikalleri etkisiz hale getiren antioksidanlar içerir. Cildi nemlendirmekle beraber kızarıklıkların giderilmesini sağlar. İltihap kurutucudur. Cildi güçlendirerek, onarımına destek olur.

Kolloidal Gümüş Suyu

(Collaidal Silver)

Ceviz, mantar, tahıllar, meyan kökü, aloe vera, hamamelis virginiana gibi bir çok bitkide doğal olarak bulunan gümüş; Antik çağlardan günümüzde kadar farklı uygulama alanlarıyla insan hayatında yer almıştır. Anti-mikrobik özellikleri sayesinde iltihap kurutucu ve hücre yenileyici vasıflara sahiptir. Halen dünya genelinde yenidoğan bebeklere, rahim kanalındaki bakterilere karşı enfeksiyonun önlenmesi için göz damlası olarak kullanıldığı gibi özellikle yara ve yanık bakım ünitelerinde gümüş yara örtü filmleri ve Silverdin krem gibi gümüş kremleri kullanılmaktadır.

Merby’s Nursery Pişik Krem %99.99 saf gümüş içeriğine sahip silverBIOTICS HydraSense Kolloidal Gümüş Suyu ile güçlendirilmiştir. Gümüş kolloidleri, antiseptik özellikleri ile tahrişli bölgenin hızlı şekilde onarılmasına destek olur.

kolloidal gümüş suyu